Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Unutkanlık Nedir ve Sebepleri Nelerdir?

Hayatın temposundan dolayı beynimiz o kadar yoğun olur ki, bir 5 dakika da olsa unutkanlık yaşayabiliriz ve o an ne yapacağımızı hatırlanmayabilir. Bu durum artık çok fazla yaygınlaşmaktadır. Unutkanlık insanın etkinliklerinde kısıtlılığa yol açan ve beynimizin en önemli işlevlerinden biri olan bellek bozukluğu sorunudur.

Unutkanlığın çok fazla sebebi vardır. Uykusuzluk , tiroid bezinin az çalışması, genetik bozukluk, vitaminsizlik, depresyon, stres, kafa travması gibi sayılabilecek daha bir çok sebep vardır. Unutkanlık hafif alınacak bir durum değildir. Eğer sürekli yaşıyorsak mutlaka bir uzmana başvurup altında yatan nedenleri araştırmakta fayda vardır.

Unutkanlık günlük hayatımızı zorlaştıracak bir rahatsızlıktır ve en yaygın sebeplerinden biri demans yani halk dilindeki bunama sendromudur. Demans rahatsızlığı ilerleyen ciddi bir sağlık sorunudur. İlerlediği zaman hasta olan kişi düşünme, konuşma, yürüme, günlük basit işlevlerini bile yapmakta zorlanır.

Şimdi unutkanlığı tetikleyebilecek sebeplerden bahsedelim. Tiroid bezi yeteri kadar çalışmadığında hormonlar yeterince çalışmadığı gibi beyinde de ciddi hasarlara yol açar, unutkanlık hastalığı gibi, bazı zamanlar vücut yeterince oksijen almayabilir ve böyle durumlarda insan kısa süreliğine unutkanlık yaşar.

Bağışıklık veya metabolizmasında bozukluk olan kişilerde de unutma problemi görülebilir. Unutkanlığın bu kadar olumsuzluğundan bahsettikten sonra biraz da unutkanlığa iyi gelecek besinlerden bahsedelim biraz. Beynimiz için mutlaka D ve E vitamini almalıyız. D vitamini beynimizin genç kalmasını sağlar.

En önemli kaynağı güneştir. Günde en az 15 dakika güneş ışığı almalıyız. E vitamini ise bulgur , esmer pirinç, çavdar, kinoa gibi tahıllarda bolca bulunur. Kırmızı meyveler tam bir beyin dostudur, yaşlanmaya karşı beynimizin direncini artırır. Doğal yollardan b12 desteği almayı unutmayalım. Et , süt , süt ürünleri ve yumurtada bolca bulunur.

Sağlıklı günler .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir