Diyet,  Güzellik ve Sağlık

Uzun Süreli Tok Tutan Yiyecekler

Hayatın hızlı temposunun getirdiği şartlar çoğu kişinin öğün atlamasına beslenme düzeninin bozulmasına neden olur. Çalışma şartlarının getirdiği düzende insanlar çabuk ulaşılan, yağ oranı oldukça yüksek, insanı tok tutan yiyecekler yerine daha çabuk acıktıran Fast food yiyecekler tercih etmektedir.

Bazı yiyecekler vardır ki yendiği zaman çok uzun süre tok tutar, aynı zamanda yağ oranının yüksek olmasına de gerek yoktur. Bu yiyeceklere bakacak olursak listenin ilk sırasında en önemli protein kaynağı ve uzun süreli tokluk hissi veren daha az açlık krizine neden olan yumurta yer alır.

Zayıflamak için bir çok kadın tarafından tercih edilen , diyet listelerinin baş yapıtı , yeşil çay özellikle ana öğünlerden sonra tüketildiğinde karbonhidratın kana daha çabuk karışmasını sağlayarak daha uzun tokluk hissi verir.

Çalışan biriyseniz ve dışarıda yemek yemek zorundaysanız tercih ettiğiniz yemeğin suyundan almayarak günlük kalori miktarınızı azaltabilirsiniz. Bu nedenle çok yağlı süt , peynir ve yoğurt yerine az yağlı veya yarım yağlı yoğurt tüketebilirsiniz.

Ana öğünler çoğu zaman ağır olabilir, bu nedenle yemeklerden önce çorba tüketmek ana öğünlerde fazla yemenizi engeller, Salatalarınıza avokado koymak, çok az zeytinyağı ilave etmek tokluk hissi verir. Yulaf kepeğini yoğurt veya sütle tüketebilirsiniz. Üç yemek kaşığı yulaf kepeği 1 dilim ekmeğe denk gelmektedir.

Kuru yemişler , şeker ve katkı maddesi içermez ve aynı zamanda lif bakımından zengindir. Gün içerisinde 1 çay bardağı tüketebilirsiniz.

Yemeklerinizin yanında salata tüketmek tokluk hissinizi azaltır. Tatlılarınıza enfes aroma veren tarçın hem iştahı azaltır hem de kan şekerini düşürür. Her öğünde önce elma tüketebilirsiniz.

Günlük olarak tüketeceğiniz su tok kalmanızı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra kuru baklagillerden nohut ve mercimek tok tutma özelliğine sahiptir. Lif , protein, B vitamini açısından oldukça zengindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir