Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Vücuttaki Ödem Nasıl Atılır?

Vücudumda çok fazla ödem var deriz. Peki ödem nedir? Ödem , genellikle ayakta, bacakta ve bilekten görülen anormal miktarlarda su tutarak şişmenin tıptaki adıdır.

Genel olarak vücudun yaralanma veya enfeksiyona karşı verdiği doğal bir tepkidir. Enfeksiyon sonucu oluşan ödem faydalı olabilir, neden derseniz artan sıvı miktarı sorunlu bölgeye daha fazla beyaz kan hücrelerinin girmesini sağlar.

Vücudun ödem toplasına neden olan durumlar vardır. Ödem vücuttaki .. damarların kanı kalbe, tıkanmış damar ve kılcal damar yapısından dolayı geriye taşıyamaması durumunda ortaya çıkar, ödem.in en yaygın sebebi budur.

Bunun yanı sıra kalp yetmezliği, akciğer, karaciğer, börek ve tiroid hastalıkların kaynaklanabilir. Aynı zamanda hamilelik döneminde hormonal değişikliklere bağlı olarak vücutta ödem görülebilir.

Tıpta ödem söktürücü bitkilerin adı diüretiklerdir. Diüretikler vücuttaki fazla suyun idrarla atılmasını sağlayan besinlerdir. Ödem attırmak için reçeteli ilaçlar yerine ödemi vücuttan doğal yollarla atmanızı öneririz.

Yapılan araştırmalar sonucunda ödem attırıcı etkisi kanıtlanan maydanoz listemiz ilk sırasında yer alır. Maydanoz böbrekleri idrar miktarını artırarak temizler. Zayıflama diyetlerin en popüler bitkisi olan Karahindiba su tutumunu ve birçok karaciğer hastalığını tedavi etmekte kullanılır.

Karahindibanın idrar söktürücü etkisi sayesinde böbrek ve karaciğerin aktivitesi artar, böylece vücuttan ödem atılır olur. Yeşil çayı çoğumuz kilo kaybı etkisiyle tanır. Vücuttan ödem atıldığı için kilo kaybına yardımcı olur.

Hibiskus üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda oldukça yüksek oranda idrar söktürücü, ödem attırıcı özelliği kanıtlanmıştır. Enginar böbrek ve karaciğer fonksiyonlarını artırır. Enginarın ödem attırıcı özelliğinin daha etkili olabilmesi için çiğ tüketilmesi önerilmektedir.

İçerisinde yüksek miktarda su bulunan salatalık bir ödem attırıcı dır. Limon vücuttaki ekstra suyun atılmasını sağlar. Bunların dışında sarımsak, zencefil, Brüksel lahanası ve elma sirkesi ödem söktürücü özelliği olan diğer besinlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir