Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Yatak (Bası) Yarası Tedavi Yöntemleri

Bazı rahatsızlıklar sonucunda yada kazalar sonucunda yatağa bağlı kalan hastaların yaşadığı en büyük sorun bası yani yatak yarasıdır. Yatak yarasının ne kadar kötü olduğu konusunda doktorunuza baş vurarak öğrenmeniz yaraya müdahale konusunda size kolaylık sağlayacaktır.

Yaranın hangi evrede olduğu belirlendikten sonra doktorların işi de kolaylaşacaktır. Bası yarası , yatak yarası bakım ve pansumanı yara bakım eğitimi almış kişiler tarafından yapılmalı, eğitimli kişi gelemediğim hastanın yara bakımını yapacak kişiye güzelce öğretmelidir.

Yara bakımı doğru yapılmadığı zaman yatak yarası olan bölgenin veya uzvun olumsuz yönde etkilenmesi mümkündür. Yatak yarasının yoğunluğuna göre değişik belirtileri vardır. Yatak yarasının tekerlekli sandalye kullanan hastalarda görülme riski daha yüksektir.

Yatak yarası, kuyruk sokumu, kalça, omurga, bacak ve kolların arkasında görülür. Yatak yarasında 4 evre vardır. 1. Evrede cilt sıcaktır, kaşıntı vardır ve kızarıklık görünüm vardır. 2. Evrede yaralar çok ağrılı , renksizdir ve daha çok bu evrede açık yaralar yada kabarcıklar görülür.

3. Evrede yaralar krater görünümünü alır. 4. Ve son evrede yarada ciddi enfeksiyon vardır. Kaslar, tendonlar ve hatta kemikler bile görülebilir. Yatak yarasında enfeksiyon oluştuğu zaman bu vücudun farklı yerlerine de yayılabilir. Yatak yarası için bir kaç bitkisel önerimiz var.

Yatak yarası olan bir kişi öncelikle temizlediği yaraya temiz bir şırınga ile kantaron yağı sıkabilir. Birçok yaraya iyi gelen aleo vera yatak yaralarına da iyi gelir. Yara üzerine süreceğiniz bu jeli 30-40 dakika bekletip durulayabilirsiniz.

Saf zeytinyağını direkt olarak yatak yarası olan bölgeye sıkıp 30-60 dakika arası bekletip durulayabilirsiniz. Bu yöntemi günde 1 -2 defa yapabilirsiniz. 1 yemek kaşığı sirkeyi 1 su bardağı su ile karıştırıp gerisine gazlı bez batırıp yara üzerine uygulayabilirsiniz. Toz zerdeçalı yaraya serpin ve bir gece bekletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.