Tatlı Tarifleri,  Yeme İçme

Yaz Helvası

Merhaba hanımlar bugün sizlere öyle güzel bir tarif vereceğiz ki sıcak günlere denk gelen bu ramazan ayında artık vazgeçilmeziniz bu helva olacak. Tarifimiz o kadar kolay pratik ki iftar misafirlerinizin de vazgeçemeyeceği çok güzel bir helva olacak. Malzemelerimize bakacak olursak;

Şerbeti için;

1 su bardağı şeker

1 su bardağı sıcak su

1 su bardağı süt

1 su bardağı pekmez

Helva için;

150 gram tereyağı

2 su bardağı un

Yapılışı;

Helvamız için önce şerbeti hazırlayalım. Şerbetimiz kaynatılmadan kolayca hazırlanacak bir şerbet. Helvamızı kavurmaya önce şerbeti hazırlayıp bir kenara alalım.

Ardından Helvamızı kavurmaya geçelim. Tere yağını eritelim. İsteğe bağlı olarak sadece tereyağı veya yarı yarıya tereyağı ve margarin kullanabilirsiniz. Helvanın lezzetli olması için orta dereceli ateşte yavaş yavaş kavurun, tereyağı ve unun iyice homojen haline gelene kadar karıştırmak gerekir.

Helvanın 5-6 dakikada değil 20-25 dakika kavrulmasına dikkat edin. Kavurma işlemi tahta kaşıkla, kaşığın tersi ile unu ezerek yapın. Unun rengi güzel bir kahverengine dönüşünce tavanızı kenara alın.

Tavanızı kenara aldıktan sonra , kenara bıraktığınız şerbeti alıp Helvaya yavaş yavaş ilave edelim. Tavanızı kenara almadan şerbeti dökerseniz sıçrayıp elinize yada başka bir yerinize gereken zarar görmenize neden olabilir. Şerbeti boşalttıktan sonra ocağa alalım ve kaynaması için ve dibine tutmaması için sürekli karıştırın.

Bu aşamada Helvamız suyunu tam çekmeden önce 1 bardak fındık ve 1 bardak Antep fıstığı ekleyebilirsiniz. Helvamız istenilen kıvama gelince ,tercih ettiğiniz bir kalma dokun ve kalıba iyice yerleştirin.

Püf noktası olarak metal bir kaşığı bir suya batırarak helvanın yüzeyinin pürüzsüz bir hale getirin. Daha sonra helvanızı soğuması için 3-4 saat buzdolabında dinlenmeye bırakın. İstediğiniz şekilde süsleyerek servis edebilirsiniz. Helvamızın yapım aşamaları için masmavi 3 mutfakta youtube kanalından izleyebilirsiniz afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir