Anne ve bebek

Yeni Doğan Bebekler Neden Kuvöze Alınır?

Halk arasında bilinen ismiyle küvezin doğru kullanımı kuvöz dür. Kuvöz erken doğmuş veya zayıf, dayanıksız yeni doğan bebeklerin hastalıklardan korunması için koyulduğu, içerisinin belirli bir ısıya sahip olduğu alandır.

Hamilelikleri sıkıntılı geçen anneler bebeklerinin doğumu ile ilgili endişelere kapılırlar. Bazı durumlarda annenin hamilelikte yaşadığı sıkıntılar nedeniyle hem annenin hem de bebeğin sağlığını korumak amacıyla bebek sezaryenle alınarak kuvöze koyulur.

Hamilelik boyunca yapılan kontrollerle bebeğin gelişimi takip edilerek sürecin devamında gelişebilecek durumlar tahmin edilebilir. Bu nedenle doğumu riskli olabilecek olan annelerin doğumlarını yeni doğan ünitesi olan bir hastanede yapılmasında fayda vardır.

Kuvöze alınma ihtiyacı her erken doğum için geçerli değildir. Genel olarak 34 haftanın altına inildikçe gerçekleşen doğumlarda kuvöze ihtiyaç duyulur. Tabi ki bu demek değildir ki zamanında ve uygun kilo da doğan bebekler için yeni doğan ünitesine veya yoğun bakıma ihtiyaç yoktur.

Bir bebek ne kadar ufak doğarsa bu onun için büyük sorunlar demektir. Erkan doğan bebeklerin organlarında gelişim problemi olur. Bu nedenle 26-29. Haftalarda doğan bebeklerin yaşama ihtimalleri oldukça düşüktür.

Yaşasalar bile hafif ağır sağlık problemlerine sahip olma ihtimali oldukça yüksektir. 35. Haftadan daha erken dünyaya gelen bebekler , akciğerlerdeki sıkıntılardan dolayı solunum zorluğu çeken bebekler, kalıtsal hastalıkla dünyaya gelen bebekler, gebeliğin son 3 ayında anneden bebeğe geçen enfeksiyon nedeniyle dirençli olan ancak erken doğan bebekler, çeşitli nedenlerden dolayı sarılık geçiren bebekler, kan şekeri seviyesi düşük olan bebekler genel olarak belirli bir süre kuvözde tutulur.

Bunun yanı sıra emme ve yutma refleksi oturmamış bebeklerin beslenme alışkanlığı edinebilmesi için de bir süre kuvöze alınması söz konusudur. Yeni doğan bebeğin normalinden daha küçük ve zayıf olması, direncinin az olması nedeniyle kuvöze alınarak yeterli seviyeye gelmesi için özel bakıma alınır. Kalp atışlarında farklılık varsa bu da başka bir sebeptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.