Anne ve bebek,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Yeni Doğan Bebekler Nerede Uyumalı?

Doğum yaptıktan sonra anneler bebeklerini koynunda yatırmak isterler. Ancak hemen büyüklerden müdahale gelerek “bebeği yanında uyutma , kokuna alışır “ sözünü duyarız . Gelin bu konuya bir de uzmanların gözünden bakalım.

Uzmanlara göre yeni doğan bebekler anneye yakın, anne ile aynı odada , ancak kendi beşiğinde uyumalıdır. Bebekler otomatikman sırt üstü, sere serpe yatarlar, sadece kafasının sağa yada sola dönük şekilde uyumasına dikkat edin.

Size ait olan bir giysiyi yatağına koyun veya sizin yattığınız, kokunuzun sindiği çarşafı bebeğinizin yatağına serin ve 1-2 gün bebeğinizin bu çarşafta yatmasını sağlayın. Böylece bebek sizin kokunuzla kendi yatağında yatmaya alışacaktır. Çoğu anne- babalar çocuklarının odasını ne zaman, kaç yaşında ayrılmaları gerektiğini merak ederler.

Uzmanlara göre ilk 6 ay mutlaka anne ile yakın bir yerde, aynı odada yatmalıdır. Çünkü bebek ilk 6ay anne sütüne ihtiyaç duyar. Odasını ayırdığınız dönemde siz de bebeğiniz uyuyana kadar onun sizi görebileceği bir yerde o uykuya dalana kadar beklemelisiniz. Bir süre sonra bebeğiniz odasında kendi başına uyuyabilecektir.

Bebeğinizin uyuduğu ortamın koşulları iyi olmalıdır , sıcak , huzurlu ve konforlu bir ortam oluşturulmalıdır. Sessiz ve fazla aydınlık olmayan, nemsiz ve hava akımının iyi olduğu bir oda olmalıdır. Bebeğinizin uykuya güzelce geçebilmesi için sakin bir müzik açabilirsiniz.

Bebeğiniz uyuduğu anda emziğini ağzından alın. Bebeğinizin oda sıcaklığının 20-22 derece olmasına dikkat edin. Fazla ısınan evde mikroplar kolay çoğalır, bu da bebeğiniz için hastalıklara davet demektir. Bebeğinizde reflü varsa yada salyası olan bir bebeğiniz varsa yatağa bir miktar açı vermeniz onun için rahatlatıcı olacaktır.

Bebeğinizi yatağına yatırdığınız zaman etrafında bebeğin boğulmasına neden ocak herhangi bir cismin , aksesuarın olmamasına dikkat etmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.