Anne ve bebek

Yeni Doğan Sünneti Nedir?

Sünnet erkek çocukları için önemli bir konudur. Bu önem sadece örf ve ananeler bakımından değil aynı zamanda sağlık açısından da önem taşır. Sünnet için geç kalmamakta fayda vardır. Artık günümüzde anneler arasında yayılan bir düşünce vardır “ Bebek doğduktan sonra altı bağlanırken sünnet olursa iyileşmesi daha kolay olur”.

Bu düşünceye olmalı bakan ve çocuklarını sünnet ettirmek için bekleme istemeyen ailelerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bir bakalım bu düşünce ne kadar doğru. Doktorların görüşlerine göre bebekler yeni doğan dönemde hatta doğduğu gün bile sünnet edilirse, eğer herhangi bir sağlık sorunu yoksa bu durum gerçekten sünnet bölgesinin iyileşme sürecine katkısı vardır.

Eğer bebek prematüre veya bebekte solunum sıkıntısı varsa, doktorlar sünneti önermemektedir. Yeni doğan bebeklerde 15-20 dakika sessiz sakin durabilmek durumu olacağı için genel anestezi uygulanmaz, ancak daha büyük bebek yada çocuklarda kısa süreli genel anestezi uygulanır.

Yeni doğan döneminde yapılan sünnette eğer bebe karnı tokken sünnet edilirse, operasyondan sonra uyuyacaktır ve bu dönemde vücut kendini daha hızlı yenileyeceği için iyileşme çabuk olacaktır. Bebeklerde sünnet derisindeki damarlar çok küçük olduğu için gözle görülür kanama çoğunlukla görülmeyebilir.

Aynı zamanda bu dönemde yapılan sünnet bebeğin psikolojisinde bir travmaya neden olmayacaktır. Bunun yanı sıra aileler her zaman çocukları için hangi yaş aralığının sünnet ettirmek için uygun olduğunu merak ederler.

Yapılan araştırmalara göre tıbbi bir zorunluluk yoksa çocuğun sünnet edilmemesini önermektedir. Çünkü bu yaş aralığında hem kız hem erkek çocuklarda cinsel kimlik belirlendiği için bu dönemlerde sünnet önerilmemektedir.

Bu dönmelerde sünnet ettirilen çocuklarda erkekliğin kaybettiği yada hadım edildiği düşüncesi ortaya çıkabileceği düşünülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir