Oya,  Oya Dantel

Yeni İğne Oyası Modelleri

Spread the love

Görünce hayran kalacağınız yeni iğne oyası modellerini paylaşmaya devam ediyorum. İğne oyası usta ellerden çıktığı zaman sanata dönüşmektedir. Eğer usta değilseniz zaman içinde eliniz alışacak ve istediğiniz düzgünlüğe erişeceksiniz. 

Bazı modeller hem yazma kenarına hemde yaşmak kenarına kullanılırken bazı modeller sadece yaşmak kenarına uygundur. Paylaştığım modeller içinde her ikisine de uygun seçenekler yer almaktadır. 

İğne oyası modelleri çeyizlerin olmazsa olmazlarındandır. İğne oyası yapımı için iğneyle kuyu kazmak deyimini kullanmak yanlış olmaz. Yıllar içinde yapanlara kolay gelse de oldukça emek isteyen bir el işidir.

Modeller kullanılan yörelere göre değişiklik göstermektedir. Bazı yöreler oldukça ağır modeller seçerken bazı yöreler ise hafif ve ince modelleri seçmektedir. Çok kullanılan modeller arasında menekşe motifleri gelmektedir. Bu motiflerin değişik renk ve çeşitlerde nasıl durduğunu görebilirsiniz. Eğer ağır model isteyenlerdenseniz menekşeli modeller hem yazma hemde yaşmak kenarı için uygun seçim olacaktır.

Başaklı bu modelin yapımı kolay olduğu kadar ilmek boylarının da ayarlanması gereken zarif bir modeldir. Özellikle renkli yazmalarda kullanabilirsiniz.

Menekşe modeline mor renkli namaz örtüsü değişik bir alternatif olabilir. Ayrıca bu modeli yaptırmak istiyorsanız yapan kişinin uzun zamandır iğne oyası yapmasına ve elinin düzgün olmasına dikkat etmelisiniz. Birde bu model çok ağır olduğu için yapacak kişi zor bulunmaktadır. Yapacak birini bulsanız bile oldukça yüksek fiyatlar istenmektedir.

Her çeyizde bir bohça iğne oyası yapılmaktadır. Bu yüzden hafif modellerden başlayarak iğne oyasını öğrenmenizi tavsiye ederim. Çeyizlerde büyük öneme sahip olan dantel pike modellerini sizler için araştırdım. Bu modellerden beğendiğinizi kendi zevkinize uygun hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir