Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Yeşil Domatesin Faydaları

Yemeklerimizin, salataların ve kahvaltılarımızın vazgeçilmezi domatesi herkes sever ve faydaları konusunda az da olsa bilgiye sahiptir. Peki tomatillo olarak bilinen, turşusu bile yapılan yeşil domatesin faydalarını duydunuz mu?

Bugün sizlere bu konuda bilgi vereceğiz. Yurt dışında çok fazla tüketilen yeşil domatesin tadı aynı yeşil eriğe benzetilir ve bu nedenle meyve niyetine tüketilir. Yazımızı okuduğunuz zaman yeşil domatesin faydalarını sizde öğrenecek ve inanamayacaksınız. Göz sağlığından tutunda , kanserin bir çok türüne faydası vardır.

Kırmızı domatese göre içerisindeki lif ve asit oranı oldukça fazladır. Yeşil domates patlıcan ailesine bağlı bir türdür. Turşu yapımı yaygın olan yeşil domates Akdeniz bölgesinde sos olarak da tüketilir. Yeşil domatesin buzdolabındaki dayanıklılık süresi iki haftadır. Yeşil domates fazla yağı enerjiye çevirdiği için, yağ yakmaya yardımcı olduğu için ve sindirim sistemini hızlandırdığı için diye listelerinde yerini çoktan almıştır.

2 ay düzenli tüketildiği zaman kaslarım %30 oranında güçlendirir ve yaşlanmaya bağlı kas erimesini engeller. Yeşil domates Anti-bakteriyel özelliği sayesinde bağışıklığı güçlendirir. Bu sayede vücuda girmeye çalışan veya oluşmaya çalışan tümörleri engeller.

Vücuttaki zararlı hücrelerin idrar yolu ve dışkılama ile vücuttan atılmasını sağlar. Yeşil domatesin kabuklarının çok uzun yıllardır ilaç yapımında kullanıldığını biliyor muydunuz? Yeşil domates kellik veya saçtaki kepeklenmeye karşı iyi bir çözümdür. Çoğumuzun yaşadığı göz kuruluğu ve kaşıntı gibi giz problemlerini yaşama riskimizi azaltır.

Yeşil domatesin kabuklarını kaynatıp içtiğiniz zaman saç kökleriniz güçlenecek ve saç dökülmeniz azalacaktır. Aynı 5 antiseptik özelliğe sahip ikan yeşil domates kulak ağrılarına iyi gelir. Tomatillo yüksek oranda C vitamini içerir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yüksek miktarda fosfor, kalsiyum, mineral , tuz ve demir kaynağıdır. Vücudun koruma yapı taşı olan alyuvar üretimini hızlandırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir