Güzellik,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Yoğurdun Vücuda ve Cilde Faydaları Nelerdir?

Mutfağımızın ve masalarımızın baş tacı yoğurdun vücudumuza yararı dışında cildimize de faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Yoğurdun ana maddesi süttür ve sütün mayalanmasıyla elde edilir.

Yoğurt içinde barındırdığı laktik asit sayesinde cildi ölü derilerden arındırır, cildi nemlendirir. Özellikle kuru ve hassas sildi olanların yoğurt maskelerinden faydalanmalarını tavsiye ederiz. Yoğurdun nemlendirici özelliğinden faydalanmak için güzelce yıkadığınız yüzünüze bir kaç kaşık yoğurdu elinizle sürüp 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayalım.

Yüzünüzdeki değişimi siz de fark edeceksiniz. Biraz önce belirttiğimiz gibi yoğurt ölü derileri temizler ve ölü derilerden temizlenen ciltteki kırışıklık, sivilce ve siyah nokta oluşumu zamanla engellenmiş olur.

Bazı insanların ciltlerindeki gözenekler çok büyüktür ve çoğu kişi bundan rahatsızdır. Eğer sizde bu durumdan şikayetçi iseniz işte çözüm : Yoğurt. Yoğurdu yüzünüze sürün ve 10 dakika bekleyin, daha sonra soğuk su ile yıkayın. Gençlerimiz veya çoğu kadın yüzlerinde oluşan sivilcelerden çok şikayetçidir. Bununda çözümü yine yoğurtta.

İçerisindeki asit sayesinde sivilce oluşumuna neden olan mikropları, bakterileri ve mantarı yok eder. Diğer cilt problemlerinde olduğu gibi yoğurdu sivilce probleminiz varsa yüzünüze sürmek zorunda değilsiniz, her gün yiyeceğiniz bir kase yoğurtta sivilcelerinizi yok edecektir. Bunun yanı sıra cildinizde oluşan renk değişiklikleri içinde yoğurdu kullanabilirsiniz.

Bahsettiğimiz bölgelere sürerseniz cilt eski haline gelir. Cilt problemlerine iyi gelen yoğurdun diğer faydaları ise ciltteki enfeksiyonlar ile savaşır, güneş yanığına iyi gelir, saçlar için doğal nemlendirici olarak kullanılır, dişlerdeki sararmayı yok eder, kötü nefes kokusunu önler, yüksek kolesterol seviyesini düşürür, idrar yolu enfeksiyonunu engeller, ülser tedavisi yapar, ishal olan çocukların sorununu çözer .

SİYAH NOKTALARI YOK EDEN YOĞURT MASKESİ

1-2 tatlı kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi ve 2 tatlı kaşığı yoğurdu güzelce karıştırın. Yüzünüze eşit miktarda olacak şekilde sürün. 20 dakika sonra soğuk suyla durulayın. Haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

ÖLÜ DERİLERİ YOK EDEN YOĞURT MASKESİ

1 tatlı kaşığı yoğurt ile 1 tatlı kaşığı balı güzelce çırpın. Cildinize sürüp kuruyunca sıcak suyla durulayın. Haftada 1 defa uygulamak yeterli olacaktır.

SİVİLCELERİ AZALTAN YOĞURT MASKESİ

Makyaj pamuğunu yoğurdun içine batırıp, sivilce olan bölgelere sürün. Bir gece bekletip, uyandığınızda soğuk suyla güzelce yıkayın. Her gece yatmadan önce bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Elbette ki unutulmamalıdır bu söylediklerimizin hepsi endüstriyel yoğurtların değil ev yoğurdunun faydalarıdır. Güzel günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.