Güzellik,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Yumurta Kabuğundan Diş Macunu Nasıl Yapılır?

Dişlerimiz bizim en önemli uzvumuzdur. Gülüşümüzü güzelleştiren, yiyeceklerimizi öğreterek karnımızı doyurmamızı sağlar dişlerimiz. Her gün düzenli olarak sabah yemek öncesi, akşam yatmadan önce fırçalanmalıdır.

Yemek öncesi neden fırçalanmalı dediğinizi duyar gibiyim. Söyler açıklayalım. Akşam uyuduğumuzda sabaha kadar geçen süreçte ağzımızda harekete geçen ve ağzımızın her yerini saran bakterileri temizlemek için bazı uzmanlar dişlerin uyandıktan sonra fırçalanmasını öneriyorlar.

Böylece gece boyunca ağzımızı istila eden bakteriler yiyeceklere bulaşmamış olurlar. Diş macunu seçerken de dikkatli olunmalıdır. İçerisinde çok fazla kimyasal bulunmayan , eğer varsa diş ve ağız problemimize uygun diş macunları seçilmelidir.

Çocuklarımıza da küçük yaşta diş fırçalama alışkanlığı edindirmeyi ihmal etmemek lazım. Size , kalsiyum ve mineral kaynağı olan yumurtanın kabuklarının bile yararlanabileceğinizi hatta bu kabuklarını diş macunu yapabileceğinizi söylesek ne dersiniz?

Bu çok güzel ve mucizevi bir keşiftir. Kabuklardan yapabileceğiniz diş macununu hem yetişkinler hem de çocuklar kullanabilir. Diş çürüklerini önleyen bu macunun nasıl yapıldığını birazda sizlere aktaracağız. Çocuklarımızın çıkan ilk süt dişleri yetişkinlere göre daha zayıftır, bu nedenle daha çabuk çürür.

Diş ağrısı hiç bir ağrıya benzemediği için, çocuklarımızın bu diş çürüğü ağrılarına dayanması çok zordur. Çocuklarda görülen diş çürüğü tedavi edilmezse ilerleyen dönemde şişlik ve çocuklarda özgüven kaybına bile neden olabilir.

Çocukları diş doktoruna gidip tedavi ettirmeye ikna etmekte fayda vardır. Bu vereceğimiz yumurta kabuklu diş macununu kullanmakta tereddüt ederseniz doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.

İşte malzemeler; çeyrek bardak yumurta kabuğu, 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı, 1 kaşık karbonat, birkaç damla okaliptüs veya nane yağı. Yumurta kabuklarını bol su ile temizleyin, mikroplardan arındırmak için bir kaç dakika kaynatın.

Kaynattığınız yumurta kabuklarını açık havada kurutun ve robottan geçirip toz haline getirin. Başka bir kasede hindistancevizi yağını ve aroma vermek istediğiniz yağı ekleyip yumurtaları da ekleyin ve iyice karıştırıp temiz bir şişeye koyup serin bir yerde muhafaza edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir