Örgü Videoları,  Oya,  Oya Dantel

Zincirle Yapılan Kolay Tığ Oya Modeli

Oldukça yoğun çiçekli ve karışık görünümlü yazma kenarı için yapabileceğiniz yazmayı sadeleştiren tığ oya anlattım. Ayrıca yaşmak kenarı içinde kullanabileceğiniz bir model oldu.

Yazmanın içindeki çiçeklerin ağırlıklı olduğu ve yazmayı açacak olan renklere karar verdim. Genelde yazmalarda yeşil tonları sıkça vardır ve bu renk mutlaka kullanılır. Benim hazrıladığım yazmanın içinde yeşil renk yok denecek kadar az olduğu için daha baskın görünen türkuaz rengi ile yazmanın ana rengi olan lacivert rengini seçtim.

Yazmanın kenarında yazma ile aynı renkte tığ battısı görünmeyecekti. Bende ağırlıklı renk olan türkuaz rengi ile tığ battısını hazırladım. Sonra üzeri için ana renk olan lacivert rengi ipi bağladım.

10 zincir çekip üçüncü tığ battısına girdim. Buraya sıkı iğne yapar gibi bağladım. Tekrar 10 zincir çekip üçüncü zincire batarak bu şekilde ilk sırayı tamamladım. İkinci sırada tığ battısı ile aynı rengi tercih ettim. İlk oluşturduğum deliğin içine batıp buraya ipi sabitledim. 

6 zincir çekip aynı deliğe tekrar batarak bir tane pipirik oluşturdum. 10 zincir çekip sonraki deliğe girdim ve tekrar 6 zincir çekerek buraya bir pipirik yaptım. Pipirikler için 6 zincir çekeceğiz diğer deliğe geçişte ise 10 zincir çekeceğiz. İkinci sırayı tamamlayınca tekrar lacivert rengine geçtim. 

İlk deliğe batıp ipi sabitledim. 10 zincir çekip sonraki deliğe geçtim. Son sırada 10 zincir çekerek bir sıra daha delik oluşturacağız ve oyayı bitireceğiz. Yaşmak kenarı için istediğiniz canlı bir renk ile tığ battısını yapın.

İlk zincirle yapılan delikli sırayı ise beyaz renk ile yapın. Üzerine yapılan ikinci sırayı ise tığ battısı ile aynı renkte yapın. Son olarak beyaz renk ile son sırayı yaparak oyayı tamamlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir